Nostradamus: Ostatnia przepowiednia - poradnik

Dodane przez Evillady dnia 19.04.2010 14:10

Rozdział 3: Piątek, 29 Marzec, 1566 roku

Wstawaj śpiochu! Szkoda dnia! Ja wiem, że noc był krótka, ale przed Tobą mnóstwo pracy! Ubieraj się szybko i zejdź na dół do ojca. Znajdziesz go w łóżku w jego pokoju. Po wczorajszej wieczornej „libacji”, którą mu zafundowałaś jest głodny jak wilk i zamarzy mu się kromka świeżego chleba. Nie masz wyjścia, tylko upiec takowy dla kochanego tatusia.

W związku z tym zejdź na dół do kuchni i przyjrzyj się maszynie do mieszania ciasta. Oczywiście, że jest zepsuta, przecież nie mogłoby być tak prosto ;). Zabierz uszkodzoną część i ruszaj do kuźni. W końcu, gdzie można naprawić kawałek metalu, jeśli nie tam? Okaże się jednak, że część jest już zupełnie od niczego i musisz poszukać czegoś, czym będziesz mogła ją zastąpić. Rozejrzyj się. Na ziemi za Tobą leży kawałek metalu, który może się okazać w sam raz. Musisz go tylko trochę obrobić. Zapukaj do drzwi domu. Ze środka odezwie się kowal. Naturalnie kowal Ci nie pomoże, bo siedzi zamknięty w obawie przed zarazą, ale pozwoli Ci użyć narzędzi za bochenek chleba. Kwarantanna trwa już tak długo, że jego rodzina powoli zaczyna przymierać głodem. Musisz więc radzić sobie sama.

Umieść znaleziony kawałek metalu w palenisku i poruszaj wajchą po prawej, aby rozniecić większy żar. Metal się nagrzeje do czerwoności. Uchwyć go długimi szczypcami i przenieś na kowadło, a następnie nożycami odetnij niepotrzebny kawałek. Pozostaje już tylko ostudzić metal w balii z wodą po Twojej lewej stronie. Gdy ostygnie zabierz ja ze sobą, wróć do kuchni i umieść w maszynie. Brawo! Jak na młodą kobietę całkiem zdolny z Ciebie kowal i mechanik ;).

Na ścianie po prawej stronie od okna znajdziesz przepis na chleb. Przeczytaj go. Jest banalnie prosty, a na dodatek wszystkie składniki masz już przy sobie. Że co? Że wcale nie? Brakuje Ci wody? To dziwne. Powinno Ci zostać trochę w ekwipunku, ale jeśli rzeczywiście wychlapałaś wszystko, to wyjdź na zewnątrz i nabierz jej ze studni. No, teraz możesz już przystąpić do pieczenia.

Wsyp do maszyny mieszającej ciasto dwie łopatki mąki, doda łyżkę soli, łyżkę drożdży oraz dolej wody. Opuść mieszaki maszyny i wpraw je w ruch kręcąc korbą. Odczekaj chwilę, a ciasto wyrośnie w ekspresowym tempie. Wyjmij je i umieść na łopacie.

Czas przygotować palenisko. Przy pomocy zapalniczki rozpal drewno w piecu, a następnie umieść w nim bochenki zsuwając je z łopaty. Odczekaj chwilę aż się zarumienią i użyj łopaty ponownie, aby wypieczony chleb wyciągnąć z pieca.

Zgodnie z obietnicą udaj się do kowala i poinformuj go, że masz dla niego chleb. Poprosi Cię o pozostawienie go na półeczce przy drzwiach. Tak też zrób, a następnie wróć do ojca i jemu również wręcz bochenek.

Pamiętasz przeprowadzoną z nim rozmowę? Zbyt dużo czasu spędziłaś na mało istotnych zadaniach. Czas zabrać się ponownie za sprawę tajemniczej klątwy! Ruszaj więc do zamku. Zanim jednak opuścisz domostwo, zwróć uwagę na korytko z gliną przy bramie.

Zabierz jej trochę dla siebie. Nigdy nie wiadomo, do czego może się przydać... Co? Już zdążyłaś wyjść i nie chce Ci się wracać? Nie szkodzi. Dokładnie taką samą glinę znajdziesz na placu przed wejściem do komnat zamku ;). Czas znowu odwiedzić Jean Amiè. Sekretarz spodziewał się chyba jednak Twojej wizyty, bo drzwi do jego komnaty są szczelnie zamknięte. Spróbuj więc go odnaleźć. Skoro tak pieczołowicie zamyka za sobą drzwi musi mieć coś do ukrycia!

Sekretarza odnajdziesz w bibliotece. Nie będzie chciał z Tobą rozmawiać, dopóki będzie Cię widział w Twoim męskim wcieleniu, a przecież Ty musisz odwrócić jego uwagę, żeby zdobyć klucz, który Jean trzyma blisko siebie, a który na pewno otwiera drzwi do jego pokoju! Wobec tego idź do kapliczki, przybierz właściwą Ci postać (ubierz się w suknię Madeleine) i wróć do Jean’a.

Zagadnij go na jakikolwiek temat, a kiedy odwróci się do Ciebie plecami wykorzystaj ten moment i użyj gliny na leżącym obok niego kluczu tworząc idealny odcisk. Ha! Wiedziałam, że ta glina musi się do czegoś przydać!

Kiedy już będziesz miała to, czego chciałaś zostaw sekretarza, skieruj się w prawo i porozmawiaj z siedzącym przy stole mnichem.

No dobrze masz odcisk klucza, teraz trzeba by jeszcze wykonać jego odlew i mimo że zdolna z Ciebie dziewczyna, to zajęcie jednak Cię przerasta. Wobec tego udaj się do kuźni, zapukaj do domu kowala i poproś go o pomoc. Facet jest bardzo chętny do współpracy, ale niestety nie ma nic za darmo. Poprosi Cię o lekarstwo przeciwko zarazie, na które przepis podobno zna Twój ojciec. Ruszaj więc do domu i zapytaj Nostradamusa, który cały czas wyleguje się w łóżku, o ten specyfik.

Ojciec każe Ci szukać przepisu w pracowni na biurku. Udaj się tam i zabierz fiolkę z wetkniętą weń karteczką, a następnie przeczytaj tekst obu przepowiedni. W ekwipunku przyjrzyj się fiolce przy pomocy lupy, a następnie użyj pęsety i wyciągnij zrolowaną kartkę z fiolki. Notatkę umieść w dzienniku i zapoznaj się z jej treścią.

Ojciec podał Ci przepis na dwa różne lekarstwa. Kowal będzie potrzebował jednego, ale na wszelki wypadek zrób oba. Zacznij od octu z czosnkiem, bo to prostsze. Czosnek umieść w moździerzu i rozgnieć go tłuczkiem. Ocet z pojemnika na półce nabierz pipetą i wlej do kociołka. Rozgnieciony czosnek nabierz łyżka i również wsyp do kotła. Uzyskany wywar przelej, do któregoś z pojemników, które ze sobą nosisz.

Do drugiego przepisu potrzeba Ci dwóch składników, których jeszcze nie masz. Liści aloesu oraz irysu. Opuść więc domostwo tylnymi drzwiami, do których dojdziesz przez stajnię, a następnie ruszaj w lewo, ścieżką w górę.

Przy ostatnim domu znajdziesz to, czego szukasz. Liście aloesu wiszą nad drzwiami, a irys rośnie w doniczce.

Teraz masz już wszystko. Wracaj więc do pracowni i zabieraj się za przygotowanie drugiego specyfiku. Tym razem potrzebujesz:

- drzewo cyprysowe
- aloes
- irys
- goździki
- piżmo
- sok z płatków róży
- ambra

Uważaj, bo tu ważna jest kolejność. Pierwsze trzy składniki umieszczaj kolejno w moździerzu, rozgniataj przy pomocy tłuczka i z użyciem łyżeczki umieszczaj w kociołku. Również łyżeczką nabierz goździków i wsyp do kotła, a następnie przy użyciu pipety umieść w nim również piżmo i sok z płatków róży. Te trzy ostatnie składniki znajdziesz na półkach. Teraz pozostało Ci już tylko sięgnąć do ekwipunku po fiolkę, która zawiera ambrę i wlać jej zawartość do kociołka. Uchyl otwór w palenisku przesuwając wajchę, żeby rozpalił się większy ogień i wzrosła temperatura, a następnie przelej zawartość kociołka do butelki. Gotowe!

Wracaj do kuźni, zapukaj do drzwi domu kowala i poinformuj go, że na półce przy drzwiach zostawiasz lekarstwo (sama wybierz, czy będzie to pierwszy, czy drugi specyfik) oraz odcisk klucza. Kowal poprosi Cię o trochę czasu na wykonanie odlewu. Przejdź się więc na krótki spacer, a po chwili wróć do kuźni i z półeczki przy drzwiach zabierz gotowy klucz.

Czas na małe włamanie. Biegnij do zamku i przy pomocy zdobytego klucza otwórz drzwi do komnaty Jean Amiè. Wejdź do środka i otwórz zieloną księgę leżąca na biurku. Z pomiędzy jej stronic zabierz znajdującą się tam notatkę. Następnie otwórz sekretarzyk i znajdującą się w środku szufladę, a znajdziesz tam kolejny dokument.

Teraz użyj skalpela na czerwonym płótnie wyściełającym wnętrze sekretarzyka (prawy dolny róg) i przy pomocy pęsety wyciągnij ukrytą tam kartkę papieru. Musi to być coś niezwykle ważnego, skoro Jean zadał sobie tyle trudu by to ukryć...

Nie masz jednak czasu, żeby to roztrząsać, bo właśnie w tej chwili w komnacie zjawia się Jean! Po bardzo napiętej konwersacji udaje Ci się wreszcie opuścić jego pokój i wtedy dostrzegasz zwłoki strażnika, który wcześniej nie chciał Cię przepuścić!

Cóż widok nie jest przyjemny, ale w końcu nie są to pierwsze zwłoki, które musisz zbadać. Użyj więc na strażniku lupy i wyciągnij list, który ma zatknięty za pasek, a następnie obejrzyj plamę krwi na jego spodnich, a cyrklem zmierz wielkość odcisku buta na plamie krwi przy zwłokach.

Teraz otwórz ekwipunek i wszystkie notatki znalezione w pokoju Jean Amiè przenieś do dziennika, a następnie zapoznaj się z nimi. Użyj lupy, aby przyjrzeć się listowi, który znalazłaś przy zabitym strażniku. Papier rozetnij nożyczkami, a w środku znajdziesz... różę. Hmmm, taki list mogła napisać tylko kobieta, ale przecież chyba nie królowa Matka?

Po zakończeniu oględzin ruszaj dalej korytarzem, którego teraz nikt już nie broni i wejdź w ostatnie drzwi po prawej, a znajdziesz się w pokoju strażników. Zwróć się z stronę łóżka. Wisi nad nim kolekcja sztyletów. Jednego z nich brakuje. Tego musiał użyć zabójca. Następnie odkryj prześcieradło leżące na łóżku, a znajdziesz pod nim butelkę brandy, a raczej butelkę PO brandy. Flaszka jest pusta i, jeśli zabity strażnik wypił jej zawartość, to nic dziwnego, że dał się zaskoczyć...

Cóż kto może wiedzieć coś o zabitym strażniku, jeśli nie jego kolega? Opuść więc pomieszczenie, w którym się znajdujesz i idź do gwardzisty broniącego dostępu do komnat królowej Katarzyny. Powiem mu o tym, co się stało, a dowiesz się, że zabity strażnik romansował z jedną z dwórek królowej. Drzwi do jej pokoju znajdują się za Twoimi plecami po prawej.
ALE W TYM MIEJSCU UWAGA! UWAGA!! UWAGA!!!
Drogi graczu! Jeśli do tej pory nie ściągnąłeś patcha do tej gry, to pod żadnym pozorem nie próbuj otworzyć drzwi do komnat dwórki! Skończy się to zawieszeniem gry i koniecznością restartu komputera. Niestety gra została wypuszczona na rynek z błędem uniemożliwiającym jej ukończenie. Zanim więc otworzysz drzwi tej komnaty zrób save, wyjdź z gry, uruchom stronę www.topware.pl i tam szukaj „łatki” usuwającej ten błąd. Patch waży nieco ponad 8 MB. Po jego ściągnięciu trzeba go rozpakować i zainstalować, a następnie przeinstalować grę i dopiero wtedy można kontynuować rozgrywkę od ostatniego zapisanego miejsca.

Teraz możesz już więc bezpiecznie otworzyć drzwi wiodące do komnaty dwórki i wejść do środka. Porozmawiaj z Constance na wszystkie możliwe tematy i spróbuj opuścić pomieszczenie. Wtedy dziewczyna poprosi Cię o dostarczenie afrodyzjaku, na który przepis... oczywiście zna Twój ojciec.

Wracaj więc do ojca (cały czas leży w łóżku) i zagadnij go dwukrotnie, a wręczy Ci kluczyk otwierający szufladę biurka w jego pracowni. Zabierz z niej znajdujące się tam dokumenty i udaj się do obserwatorium.

Na ścianie znajdziesz instrukcję obsługi tajemniczej maszyny. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, a więc najpierw otwórz szufladę u spodu maszyny i umieść w niej kartkę znalezioną w szufladzie ojca, a następnie zamknij szufladę i przyjrzyj się maszynie. Znajdują się na niej zodiaki rozmieszczone po okręgu. Okręg ma podziałkę odpowiadającą stopniom. Każdy znak zodiaku to trzydzieści stopni. Liczyć należy zgodnie ze wskazówkami zegara, a wiec od prawej do lewej. Poza tym odnajdziesz również planety, które możesz przesuwać przy pomocy symbolizujących je suwaków. Jeśli nie pamiętasz, który symbol oznaczał, jaką planetę wróć do pierwszych stron dziennika i do łamigłówki z dopasowywaniem planet do ich symboli i zodiaków do ich nazw. Teraz kliknij jeszcze na znak zapytania w prawym górnym rogu ekranu, a wyświetli Ci się nic innego, tylko współrzędne, w jakich musisz ustawić planety. I tak przykładowy zapis: „Księżyc, Baran 26 stopni” oznacza, że musisz ustalić, który suwak symbolizuje księżyc, który obrazek na okręgu symbolizuje zodiak Barana, a następnie ustawić suwak księżyca na szóstej kreseczce w znaku barana, licząc od prawej strony. Proste? Nie? To na wszelki wypadek zamieszczam screen z właściwym ustawieniem ;).

Świetnie! Wiedziałam, że sobie poradzisz ;). Teraz musisz jeszcze ustalić datę urodzenia młodego następcy tronu, a to akurat powinno być bardzo proste. Książę urodził się w grudniu 1533 roku, a mamy marzec 1566 roku, (jeśli nie pamiętasz aktualna data jest zawsze w dzienniku ;)). Tak więc książę Henry ma niespełna 13 lat, a więc tak naprawdę skończone lat 12 i tyle ustawiasz na liczniku u samej góry. Wreszcie przekręć korbą znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu i z szuflady wyjmij gotową kartę. Naturalnie umieść ją w dzienniku i zapoznaj się z jej treścią.

Pora udać się do pokoju brata. Kiedy wejdziesz do środka zdejmij materiał ze skrzyni. Dziwne, że wcześniej jej nie zauważyłaś. Cóż też takiego cennego Twój brat w niej ukrywa, że zabezpieczył ją tak starannie? Musisz się tego dowiedzieć!

Na początek dosłownie obejrzyj zamek pod lupą. Następnie użyj skalpela na bolcu zabezpieczającym dolny zawias i wyciągnij go przy pomocy pęsety. Zamek zodiakalny. Mogłaś się tego domyślić, ale jak znasz swojego brata, musiał zostawić wskazówki, co do właściwego kodu, otwierającego zamek.

Zaraz, zaraz... pamiętasz konstelacje, jakie Twój brat umieścił na swoim portrecie? Przyjrzyj im się jeszcze raz i postaraj się je zapamiętać:

Teraz udaj się do obserwatorium, rozsuń drzwi balkonowe i spójrz na konstelacje na balustradzie. Każda z nich ma dopasowany odpowiadający jej znak zodiaku.


Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak na tej podstawie ustalić, jakie konstelacje zodiakalne na swoim portrecie umieścił Cezar, a są to Waga, Wodnik i Bliźnięta. Znowu nie pamiętasz, jakie znaki je symbolizowały? Nie szkodzi! Po prostu jeszcze raz zajrzyj do dziennika i do łamigłówki, którą rozwiązywałaś pierwszego dnia. Nie pomogło? To na wszelki wypadek zamieszczam właściwą kombinację otwierającą zamek.

Teraz musisz już tylko podnieść metalową rurkę, a wieko kufra się uniesie i jego skarby legną u Twoich stóp. Cóż, zdaje się, że Twój brat nie doceniał swojej małej siostrzyczki ;). I cóż my tu mamy... Co? Przepis na afrodyzjak? Tylko?! Nie no musisz przyznać, że Twój brat czasem naprawdę przesadza z ostrożnością... Cóż dobre i to. Przepis umieść w dzienniku i zapoznaj się z jego treścią. Ojoj sporo tego:

Składniki dodawane łyżką:
- żelazne opiłki
- cynamon
- goździki
- cukier
- starta gałka muszkatołowa
- irys

Składniki dodawane pipetą:
- krew wróbla
- piżmo
- wino

Pozostałe składniki:
- aloes (przed dodaniem sproszkować w moździerzu i wsypać używając łyżeczki)
- owoce mandragory
- ambra

Udaj się więc do pracowni i wszystko po kolei wsypuj i dolewaj do kociołka, następnie podgrzej, a otrzymasz afrodyzjak. Zmęczona? Udaj się więc na spoczynek. Jutro kolejny pracowity dzień...

   

Komentarze


54 #1 Zebius
dnia 09.11.2010 00:18
Jakoś dziwnym trafem zdobyłem tyle samo punktów co Ty, czyli 333, ponoć max. to 370. Gra nie jest trudna, ale ze 2 razy utknąłem, bo nie zbadałem czegoś dokładnie w ekwipunku.
729 #2 Evillady
dnia 09.11.2010 01:37
Może jest w tej grze jakiś secret level, którego nie odkryliśmy? Wink2 Ja ostatnio poczytałam sobie trochę o rozmaitych easter eggach i ukrytych lokacjach i byłam niesamowicie zaskoczona ile tego jest nawet w przygodówkach! Teraz mam ochotę wrócić do kilku starych tytułów tylko po to, żeby (prawie) samodzielnie się na te jaja natknąć. Wink2
54 #3 Zebius
dnia 09.11.2010 08:41
Znalazłem info, że ekstra punkty dostaje się np. za podarowanie konkretnych przedmiotów Konstancji podczas gry w kości, a także aż 10 punktów za złapanie szczura na mieście w nocy (tu trzeba mieć refleks, bo szczur pojawia się tylko raz i jak nam się nie uda, to punkty przepadną). Ponadto 3 punkty za przykrycie martwego strażnika prześcieradłem.
729 #4 Evillady
dnia 09.11.2010 18:17
Hm o ile pamiętam to Konstancji coś tam wręczałam, ale reszta to faktycznie, ominęłam. :)
660 #5 Madzius888
dnia 09.11.2010 20:45
Ja to tyle razy grałam w te kości, że non stop fiołki jej dawałam Grin
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?